Proč je vhodné a výhodné mít netoxickou domácnost?

Je to stejně jako s pravidly v rodině, partnerství. Moje domácnost, moje rodina - moje/naše pravidla.

Je to první věc, kterou můžete výrazně ovlivnit prostředí, ve kterém doma žijete, kde spíte, vychováváte děti. Nemůžete ovlivnit prostředí v práci či ve škole, ale doma je to jen a jen na naší zodpovědnosti.

I v domácnosti, kde si myslíme, že je nejbezpečnější prostředí pro naše děti, najdete asi tak  miliardu naprosto zbytečných chemikálií a látek, které našemu zdraví opravdu nepřispívají.

Doma chcete mít co nejzdravější prostředí, o dětech nemluvě, pro nás dospělé ale přece taktéž. Prostředí nás formuje, co patláme na sebe nebo do sebe je přece obrovsky důležité.

Dám vám tady jen malou ochutnávku toho, co a jak můžete nahradit zdravějšími a netoxickými variantami.

 

 

 

Greenwashing

Hned na začátek je nutné zmínit tohle kouzelné slůvko. Greenwashing je něco, co zneužívá obrovská spousta firem. Tváří se zeleně, eko a non tox a bohužel skutek utek.

To, že se produkt tváří non tox, ještě neznamená, že je. Dávejte si na to pozor. Často nás může zmást obal z recyklovaného materiálu, obrázky zelených lístečků, kytiček - naturefriendly vizáž, ale opravdu zkoumejte, jak se firma chová v globále, jak vyrábí, prodává, do čeho balí a teda samozřejmě dívat se na složení. Vždycky.

 

Esenciální oleje a difuzéry

Dejte si prosím pozor jaké oleje a od koho kupujete. Ono totiž není olej jako olej a i to co se tváří jako esenciální olej mnohdy může být jen vonný olej, který je plný syntetických parfemací a o přírodním složení si může nechat jen zdát.

Do difuzéru kapejte jen a pouze 100% eo - nechcete na složení vidět nic jako rostlinný olej, vonný olej s příměsí, parfemací, přírodní... chcete 100% esenciální olej. Protože nechcete difuzovat a dýchat doma něco, co není uplně cajk a navíc do difuzéru ani nepatří - to je pak jedno, jestli máte vonné svíčky nebo tohle.

Kvalita difuzéru je rozhodně na místě - nemůžete čekat od difuzéru za 300 výkon a vlastnosti kvalitního drahého difuzéru. Vnitřek musí být z tvrzeného plastu, aby ho oleje nenaleptaly a vy pak nedýchali doma mňamky z plastu. O difuzér je potřeba se samozřejmě starat - při denním používání jej 1x týdne vyčištěte - bílým octem s vodou nechte chvilku jet a poté dočištěte ideálně Thives čisštičem případně jemným mýdlem.

Úklid

Savo, Sanytol, Larrin, Fixinella, Jar, Pur.....

Něco z výše uvedeného doma jistojistě najdete, pokud už jste je nevyměnili. Nejen že vdechováním těchto fakt brutálních chemických toxických koktejlů do sebe dostáváte přímo do sebe neuvěřitelné množství látek, ale na každé z těch lahví najdete, že to škodí zdraví, pozor na potřísnění kůže, vniknutí do očí, u některých dokonce, ať to používáme v rukavicích nebo ať chráníme svoje dýchací cesty.

Přitom k čisté a voňavé domácnosti stačí fakt málo. Ocet, kyselina citronová, peroxid vodíku, soda. To moc nevoní ale, že? 😉 U nás tohle všechno doplňuju univerzálním čističem Thieves - na povrchy, podlahy, přidávám do praní, když je třeba, dezinfikuju kliky, utírám prach. Mám ho naředěný v rozprašovači a vystačím si s ním na celou domácnost, včetně oken.

Nádobí myjeme většinou už jen v Thieves, už jen velmi výjimečně sáhnu po klasice jako jar, ale většinou si opravdu vystačím s netoxickou variantou.

 

Kosmetika

Dětská kosmetika, dekorativka, voňavky, deodoranty, sprchové gely......

Zásadním problémem u všeho tady vidím složení - téměř ve všem totiž najdete mimo jiné složku Parfum, Fragrance. Skrývat se pod ní může až 300 různých látek, které firma nemusí uvést - třeba v rámci výrobního tajemství.

Dalším problémem jsou různé plnidla, pěnidla, produkty z ropy, synteticky vyrobené látky.....

Sama jsem o tom moc nevěděla, dokud jsem si nekoupila oleje a nezačala se o to aktivně zajímat - a pak se nestačila divit. Spousta věcí letěla do koše, něco jsem dopotřebovala a nové koupila non tox.

Ohledně dekorativky jsem hodně dlouho hledala make-up i oční kosmetiku a za mě můžu jedině doporučit minerální pudry, rrtěnky a linky v tužce od Annabelle minerals a řasenku Mesmerise od Love Ethical Beauty a linky od značky Gron. Laky na nehty mám od Green Manicure.

Svíčky

Teď se posaďte, protože pokud doma pálíte svíčky, nejspíš je po přečtení vyhodíte.

Na jednom mém workshopu jsem měla sestřičku ze zubní ordinace. Celkem často tam zapalovaly svíčky, aby jim to vonělo, že. V době covi-u začaly nosit roušky a nastal s nimi problém. Permanentně jim černaly, několikrát je reklamovaly, řešily s výrobci, ale dělo se to pořád dokola. Po nějaké době zjistily, že to, co na těch rouškách je, jsou saze a všechen bordel, který uvolňují svíčky z parafínu. 

Spalováním svíček se totiž do ovzduší uvolňuje obrovské množství toxických látek, včetně benzenu, acetonu či toluenu, což jsou dobře známé karcinogeny. Také se do vzduchu, který dýcháme dobrovolně doma, uvolňuje formaldehyd či akrolein, které mohou způsobovat astma, alergie či kožní potíže.
Když se pozorně zadíváte na aromalampičku, jak je očerněná, tak i ty saze, které na ní ulpěly, vdechujeme v prostředí, které by mělo být nejbezpečnějším a nejzdravějším.

A to vůbec nemluvím právě o parfémech a syntetických vůních, které se spalováním dostávají do ovzduší a dýcháme je taktéž.

U nás doma jsou svíčky už jen ze včelího vosku, zapalujeme je velmi málo - vlastně jen o adventu.